Marta Grzebuła

Epizod na dwa serca

Okładka
Marta Grzebuła - urodzona w 1960 r., pisze wiersze i opowiadania od siedemnastego roku życia. Jej twórczość to zarówno wypadkowa własnych przeżyć, jak i obserwacji i analizy postaw innych. Nie ma tu jednak ocen, lecz próba zrozumienia; ta wrażliwość przejawia się w refleksyjnym stylu. Autorka ukazuje czytelnikowi aspekty życia, z którymi ona musiała się zmierzyć, nie zapominając jednak tego, że na cierpienie czy radość nie ma wyłączności. Jej twórczość zmusza czytelnika do refleksji, pokazując, jak szybko mogą się zmieniać priorytety: co dziś jest ważne, jutro stanie się nieistotne. Marta Grzebuła daje świadectwo, że spośród wszystkich darów jakie otrzymujemy, najcenniejszy jest tylko jeden... życie.


Magdalena przeżyła piekło u boku męża - alkoholika. Teraz chce zmienić życie, swoje oraz Adama, jej syna, i zacząć wszystko od nowa. Ale czy jej się uda? Czy zwyciężą cienie z przeszłości, które do dziś czają się w jej mieszkaniu? I jak potraktuje Adriana, młodszego kolegę z pracy, który znalazł w niej ciepło, mądrość i piękno? Może na drodze stanie strach przed zranieniem? Czy to będzie tylko epizod na dwa serca? A może coś więcej?

RECENZJA z lubimyczytac.pl
"Ułożyć świat na nowo


Po raz pierwszy miałam okazję przeczytać książkę autorstwa Marty Grzebuły. "Epizod na dwa serca" to współczesna powieść obyczajowa, której główną bohaterką jest Magdalena. Kobieta po przejściach i z przeszłością, mająca za sobą nieudane małżeństwo z Tomaszem, który z kochającego męża i ojca zamienił się w alkoholika z priorytetem w postaci wódki i kolegów. Magda odeszła od Tomasza. Miała dość awantur, podbierania pieniędzy i życia w oparach alkoholu. Po rozwodzie Magdalena próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Ma oparcie w mamie i nastoletnim synu Adamie. Nasza bohaterka odradza się do życia po koszmarze bycia z pijakiem niczym roślina na którą spadł deszcz po długotrwałej suszy. Ten proces dla niej nie jest łatwy. Znajduje pracę, która daje jej poczucie zawodowego spełnienia i finansowej stabilizacji. W życie pani psycholog, bo w takim zawodzie pracuje Magda wkracza również pewien mężczyzna.
Czy połamana na duszy kobieta zapomni o przykrych doświadczeniach z poprzedniego związku i da szansę Adrianowi ? Czy odważy się na zaufanie młodszemu od siebie ?
Powieść pt. "Epizod na dwa serca" nie jest zbyt obszerna. Opowiada historię z życia wzięta, która pewnie nie raz zdarzyła się w rzeczywistości. Główna bohaterka jest kobietą obolałą i nieco zagubioną w życiu. Nic dziwnego, małżeństwo z alkoholikiem potrafi uczynić wiele zła. Magda musi na nowo stanąć w życiu na nogi, zbudować szczęśliwy i bezpieczny dom dla swojego syna, któremu z pewnością brakuje szczególnie w wieku dorastania dobrego ojca. Adam jest dla mamy całym światem , podporą i pociechą. Postać tego młodego chłopca, już prawie mężczyzny bardzo mi się spodobała i zaimponowała. Czym ? Dojrzałością i odpowiedzialnością, której brakło jego ojcu. Cóż, Tomasz okazał się ofiarą i wiernym poddanym butelki, co nie wyszło mu na dobre. Wprawdzie przestał pić, ale bardzo wiele stracił. A Magdalena ? No cóż, ta pokrzywdzona przez partnera kobieta ma zgoła odmienny charakter od mojego. Z opisu nie pasuje kompletnie do wykonywanego przez siebie zawodu. Magda zachowuje się niczym owładnięta burzą hormonów nastolatka. Sama nie wie czego chce. Umawia się na randki, choć nie myśli o poważnym związku. Bawi się uczuciami, które może czuć druga strona. No i pokazuje się na kacu synowi. Przecież ten chłopak już dość przeszedł przez pijanego rodzica. Oj miałam ochotę pogrozić jej palcem i potrząsnąć nierozsądną mamą ! Tym samym ta postać nie zaskarbiła sobie mojej sympatii i uznania.


Książki nie porwała mnie, ale i nie nudziła. Jej akcja moim zdaniem w większości poza zakończeniem toczy się troszkę byt leniwie, zbyt wolno. Brak jej dynamizmu i energii. Za to zakończenie jest bardzo emocjonujące i ekscytujące. Spodobały mi się też bardzo opisy scen intymnych, które są przedstawione ze smakiem i wyrafinowaniem. Powieść oceniam na czwórkę z dużym plusem."

Język: pl

Ilość stron: 160

Opublikowana: 1 kwiecień 2011

Wydawca: Warszawska Firma Wydawnicza

Format książki

papier ( 9788361748946 )